Advokat Vladimir Dragičević
Banja Luka - 065 490 685

Blog

Prijava potraživanja u stečaju

Advokat Stečaj

Kako pravilno podnijeti prijavu?

Prijava potraživanja u stečaju podrazumijeva podnošenje nadležnom sudu prijave kojom se nadležni sud obavještava o postojanju potraživanja prema stečajnom dužniku. Prijava potraživanja u stečaju podrazumijeva i da stečajni povjerilac postaje aktivni učesnik u stečajnom postupku u kojem dobija mogućnost da ostvari svoja prava.

Kada se pokreće stečajni postupak?

Stečajni postupak se pokreće zbog platežne nesposobnosti stečajnog dužnika, odnosno lica nad kojim se stečaj otvara. Platežna nesposobnost podrazumijeva nemogućnost izvršavanja dospjelih i potraživanih obaveza plaćanja i to ako se 60 dana neprekidno ne izmiruju dospjele novčane obaveze ili ako je račun blokiran 60 dana neprekidno. U nastavku saznajte kako pravilno podnijeti prijavu, koji su rokovi i koje vrste povjerilaca postoje.

Kada se otvara stečajni postupak?

Stečajni postupak je formalno otvoren donošenjem Rješenja o otvaranju stečaja, te objavljivanjem u Službenom glasniku rješenja kojim je otvoren stečajni postupak. Rješenje o otvaranju stečajnog postupka objavljuje se na oglasnoj i elektronskoj tabli suda, u „Službenom glasniku Republike Srpske“ i na web sajtu APIF-a.

Ko su stečajni povjerioci i zašto je prijava važna?

Nakon otvaranja stečajnog postupka pravno lice nad kojim je otvoren stečaj postaje stečajni dužnik, a sva lica koja prijave potraživanja prema njemu u stečajnom postupku postaju stečajni povjerioci. Svi povjerioci stečajnog dužnika, kako bi ostvarili svoja prava, moraju prijaviti potraživanja nadležnom sudu. Povjerioci mogu svoja potraživanja i sva druga prava ostvariti isključivo u okviru stečajnog postupka i to na način da prijave svoja potraživanja u stečajnom postupku.

Vrste povjerilaca u stečajnom postupku

Postoji više vrsta povjerilaca stečajnog dužnika, u zavisnosti od toga kakvo potraživanje oni imaju prema njemu.  Sva lica koja u vrijeme otvaranja stečajnog postupka imaju neko imovinsko ili pravno potraživanje prema stečajnom dužniku jesu stečajni povjerioci.

Razlučni povjerioci

Lica koja imaju pravo na odvojeno namirenje svojih potraživanja iz određenih dijelova stečajne mase nazivaju se razlučni povjerioci. Razlučni povjerioci mogu da budu i stečajni povjerioci ako im je stečajni dužnik lično odgovoran. Razlučni povjerioci su, na primjer, hipotekarni povjerioci.

Izlučni povjerioci

To su lica čija se određena stvar ili pravo nalazi kod stečajnog dužnika i koja imaju pravo da traže da se ta stvar ili pravo izdvoji (izluči) iz stečajne mase jer ne pripada stečajnom dužniku. Izlučni povjerioci nisu stečajni povjerioci. Ipak, i oni moraju da prijave potraživanja u stečajnom postupku.

Ostali povjerioci

Svi ostali stečajni povjerioci su lični povjerioci dužnika koji su u vrijeme otvaranja stečajnog postupka imali neko imovinsko i pravno potraživanje prema dužniku. Postoje još i povjerioci stečajne mase – a to su sva lica koja su poslovala sa stečajnim dužnikom (nakon otvaranja stečaja) i za stečajnog dužnika tokom stečajnog postupka.

PRIJAVA POTRAŽIVANJA U STEČAJNOM POSTUPKU

Kako podnijeti prijavu potraživanja u stečajnom postupku?

Prijava potraživanja u stečajnom postupku podnosi se nadležnom stečajnom sudu, sa pozivom na broj predmeta stečajnog postupka koji je naveden u javno objavljenom rješenju o otvaranju stečajnog postupka. Ova prijava se podnosi u dva primjerka i mora da sadrži:
1) podatke o podnosiocu prijave – povjeriocu: naziv i sjedište, odnosno ime i prezime, prebivalište ili boravište povjerioca sa adresom, jedinstveni identifikacioni broj, matični broj pravnog lica, odnosno jedinstveni matični broj fizičkog lica,
2) pravni osnov i iznos potraživanja,
3) broj transakcionog poslovnog računa ili nekog drugog računa povjerioca.

Pored osnovnih elemenata, prijave potraživanja izlučnih i razlučnih povjerilaca u stečaju moraju da sadrže i neke dodatne elemente, s obzirom na specifičnost njihovih potraživanja. Prijava potraživanja izlučnih povjerilaca u stečaju mora da sadrži preciznu oznaku predmeta (stvari) na koji se njihov zahtjev odnosi.

Prijava potraživanja razlučnih povjerilaca u stečaju mora da sadrži oznaku dijela imovine na koji se odnosi njihov zahtjev i iznos do kojeg njihova potraživanja po predviđanju neće biti namirena tim razlučnim pravom. Iznos potraživanja koji nije namiren iz predmetnog dijela imovine ostaje kao „obično“ potraživanje stečajnog povjerioca. Ukoliko povjerioci imaju potraživanja u stranoj valuti, dužni su da ih konvertuju u domaću valutu, te u prijavi navedu potraživanje u domaćoj valuti.

ROKOVI ZA PRIJAVU POTRAŽIVANJA U STEČAJU

Zakon o stečaju propisuje da se prijava potraživanja u stečajnom postupku podnosi u roku od 30 dana od dana objavljivanja rješenja o otvaranju stečajnog postupka u „Službenom glasniku Republike Srpske“.

NAKNADNA PRIJAVA POTRAŽIVANJA U STEČAJNOM POSTUPKU

Šta ako zakasnite?

Zakon o stečaju ostavlja mogućnost raspravljanja i onih potraživanja koja budu prijavljena nakon isteka propisanog roka. Naime, na prijedlog stečajnog upravnika i ta potraživanja mogu da budu ispitana na ispitnom ročištu. Takođe, postoji mogućnost zakazivanja posebnog ispitnog ročišta (ili i više njih) na prijedlog povjerilaca koji nisu blagovremeno prijavili svoje potraživanje. Stečajni sudija o ovom prijedlogu donosi posebno rješenje uz uslov da u roku od 15 dana povjerioci koji su propustili rok za prijavu potraživanja solidarno uplate predujam troškova posebnih ispitnih ročišta. Ako predujam ne bude uplaćen, posebno ispitno ročište se neće održati, a neblagovremene prijave će biti odbačene.

Važno je napomenuti da se ovo odnosi samo na potraživanja koja nisu ispitana na ispitnom ročištu i koja su prijavljena najkasnije u roku od tri mjeseca od dana održavanja prvog ispitnog ročišta, ali ne poslije objavljivanja poziva za završno ročište. Prijave potraživanja u stečaju koje su podnesene nakon ovih rokova se odbacuju i ti povjerioci gube pravo da ostvaruju svoja prava u stečajnom postupku.

Sudska taksa

Uz prijavu potraživanja povjerilaca u postupku stečaja plaća se taksa u iznosu od 1% od vrijednosti potraživanja, s tim da ne može biti manja od 50 KM niti veća od 10.000 KM. Kao osnov za plaćanje takse na prijave potraživanja povjerilaca uzima se iznos potraživanja koji povjerilac prijavljuje. Ako jedan povjerilac prijavi više potraživanja, taksa se plaća na ukupan iznos tih potraživanja. Dakle, ako prijavljujete potraživanje u iznosu od 100.000 KM, plaćate taksu od 1.000 KM.

Završna riječ

Prijava potraživanja u stečaju predstavlja ključni korak za ostvarivanje prava povjerilaca u stečajnom postupku. Pravovremenim i pravilnim podnošenjem prijave osiguravate svoje učešće u postupku i mogućnost naplate potraživanja. Za sve koji su zainteresovani, prilažemo obrazac spreman za preuzimanje i korištenje.

Advokat Vladimir Dragičević Banja Luka

Podijelite članak: