Topli obrok kao radno pravo
Topli obrok je novčana naknada koju poslodavac isplaćuje radniku radi ishrane radnika za vrijeme radnog vremena, onda kada poslodavac nema organizovanu ishranu radnika.
Topli obrok je propisan kao obavezno davanje poslodavca, članom 132. Zakona o radu, te se poslodavac ne može osloboditi ove obaveze. Poslodavac radniku isplaćuje troškove jednog toplog obroka za vrijeme jednog radnog dana, kao i u slučaju obavljanja prekovremenog rada dužeg od tri časa dnevno, ukoliko kod poslodavca nije organizovana ishrana radnika.
Koliko iznosi novčana naknada toplog obroka ?
Odlukom Vlade Republike Srpske o utvrđivanju uvećanja plate, visine primanja po osnovu rada i visine pomoći radniku propisana je visina jednog toplog obroka. Poslodavac isplaćuje radniku troškove jednog toplog obroka za vrijeme jednog radnog dana u visini od 0,85% prosječne bruto plate u Republici Srpskoj za prethodnu godinu, za svaki radni dan radnika.
Prosječna bruto plata u Republici Srpskoj za 2023. godinu iznosi 1.937 KM, kako je objavio Republički zavod za statistiku Republike Srpske. Bruto iznos jednog toplog obroka iznosi 16,46 KM, što konačno daje neto iznos toplog obroka koji se isplaćuje radniku u 2024. godini od 10,04 KM za jedan radni dan.
Neto iznos toplog obroka se dobije tako što se bruto iznos umanji za obavezne doprinose koji iznose 31% i dodatno umanji za porez na dohodak od ličnih primanja od 8%. Dakle, neto iznos toplog obroka jeste bruto iznos umanjen za 39% ukupno.
Na primjer, ako u toku mjeseca ima 20 radnih dana koje je radnik bio na radu i radio, radnik ima pravo na neto isplatu za taj mjesec od 200,80 KM (20 dana x 10,04 KM).
Kada radnik nema pravo na novčanu naknadu na ime toplog obroka?
Radnik nema pravo na novčanu isplatu toplog obroka kada je kod poslodavca organizovana ishrana – faktičko pripremanje hrane – toplog obroka (kantina) ili je isporuka toplog obroka organizovana putem lica registrovanog za usluge proizvodnje i prodaje hrane i keteringa.
Radnik nema pravo na naknadu toplog obroka kada je posebnim zakonom propisano da se topli obrok uračunava u osnovnu platu. Tako je na primjer Zakonom o platama zaposlenih u organima uprave Republike Srpske, članom 6. stavom 4. propisano da su naknade za topli obrok i regres uračunate u iznos osnovne bruto plate i ne mogu se posebno iskazivati. Dakle, pravo na topli obrok, uglavnom, imaju radnici zaposleni u realnom sektoru.
Kako ostvariti pravo iz radnog odnosa na topli obrok ?
Za slučaj da poslodavac radniku ne isplati naknadu toplog obroka, radnik može:
-izjaviti prigovor poslodavcu, radi zaštite prava iz radnog odnosa
-obratiti se nadležnom inspektoru rada radi zaštite svojih prava
-pokrenuti postupak mirnog rješavanja radnog spora.
Konačno, radnik se može obratiti advokatu radi zaštite prava iz radnog odnosa zbog neisplate toplog obroka. Advokat u ime radnika može da pokrene radni spor pred nadležnim sudom. Radnik ne plaća sudsku taksu na tužbu u ovom slučaju, jer se u radnom sporu ne plaća sudska taksa. Ovakav radni spor je relativno jednostavan, te se može pravosnažno okončati za manje od godinu dana.
Radi dodatnih informacija povodom naplate toplog obroka i ostalih radničkih prava, te besplatnog savjetovanja, možete nam se obratiti putem kontakt forme.
ADVOKAT VLADIMIR DRAGIČEVIĆ, BANJA LUKA